Listopad 2008

Hubble

14. listopadu 2008 v 18:52 | iri |  Vesmír
Hubbleův vesmírný dalekohled. Tento stroj je nazýván různými názvy- např. HST (z angl. Hubble space telescope), Hubble, Hubbleův vesmírný teleskop... Hubble byl vynesen na oběžnou dráhu v roce 1990 při misi STS-31 do výšky 600 km. Vynesl jej americký raketoplán Discovery. Díky svému umístění mimo zemskou atmosféru dokáže Hubble posílat na Zemi obrázky, které nejsou ovlivněné zemskou atmosférou. Od svého vypuštění se stal jedním z nejdůležitějších dalekohledů po stránce astronomie, pomohl získat snímky nejvzdálenějších objektů ve vesmíru, které je lidstvo schopno pozorovat - tzv. Hubble ultra deep fields - Hubbleova hluboká pole. Původně měl tento dalekohled začít svou práci již v roce 1986, ale po havárii raketoplánu Challenger se start posunul o několik let. Ale nakonec se start povedl. Stalo se tak dne 24. dubna 1990. Od svého startu dalekohled prodělal několik servisních misí, včetně úprav a instalací nejrůznějšího vybavení. Velice známou chybou, která se zjistila při pořizování snímků byla ta, že dalekohled selhával při pokusech o konečně ostré snímky. Byla to malička chybička ve vybroušení jednoho z zrcadel, ale nakonec se podařilo ji opravit. A kdo přišel s myšlenkou na zařízení mimo zemskou atmosféru? V roce 1946 astronom a teoretický fyzik Lyman Spitzer publikoval článek o Astronomických výhodách hvězdáren mimo Zemi. Správa americké akademie věd doporučila sestrojení tohoto dalekohledu jako součást vesmírného programu a už to jelo... Sestrojení a konečný start byl sice posunut, ale i tak je tento dalekohled opravdu velice užitečný...Lyman Spitzer

Hubble

Vesmír a já

12. listopadu 2008 v 19:22 | iri |  VesmírVesmír... Co je to vesmír? Je nekonečný, nebo je to další výrok podobný přesvědčení, že Země je placka nebo kostka? Nevím... Vesmír je něco, co mě děsí. Když si představím, že se otáčím po celý den a letím v černé a neviditelné hmotě nebo když si ukážu na oblohu a řeknu si: Tak támhle zrovna letí Jupiter, uf, je to pro mě děsivé. Nevím ani proč. Další věcí je mimozemský život. Respektive mimozemšťané. Myslím si, že určitě existují. Představa, že jsme ve vesmíru sami - vždyť by to bylo jen plýtvání místem! Vesmír ještě lidé nedokázali celý probádat, takže předčasné závěry nejsou na místě. Co když je ve vesmíru civilizace podobná té naší, ale jsou na stejné úrovni jakko my, takže se nemohou dostat dále do vesmíru. Ani přece lidé nemohou doletět např. k Plutu (vím není to planeta, ale tady to je jen ukázkový bod) kvůli času. Cesta k Plutu by trvala několik desítek let, možná víc, možná míň. A právě ze stejného důvodu by se jiná civilizace nemohla setkat s tou naší... Čistě teoreticky, samosebou. To je můj názor. Ale stejně si nedokážu představit ten obrovský vesmír, který je všude kolem nás...Naruto a Naruto Shippuuden

7. listopadu 2008 v 20:22 | Iri Y. J. |  Anime a manga
Naruto je japonské shounen (manga) anime. Vytváří jej Masashi Kishimoto (nebo Kishimoto Masashi? Nevím, co je jeho křestní jméno.) Toto anime je velice zajímavé. Hlavní myšlenkou celého tohoto rozsáhlého anime je příběh o chlapci Narutovi. Je to student školy pro ninji, nacházející se v jedné z velkých vesnic jménem Konoha. Aby došlo k nějakému "zauzlení" děje, Naruto - outsider - má v sobě zapečetěného liščího démona Kyuubiho. Později, když je Naruto šoupnut do jednoho z ninja týmů společně s dívkou Sakurou a machrem Sasuke, začně se jeho život měnit. Bude si muset získat respekt svých mladičkých kolegů a sensei (mistra) Kakashiho, převážně v misích, jenž jsou někdy bojem na život a na smrt... Dále se rozepisovat raději nebudu, děj má obvykle velmi rychlý spád, bylo by těžké vystihnout kdejakou drobnost. Mám za sebou nějakých pár dílů, takže opravdu by tento článeček byl na strany a strany. Jen ještě jedno malé upozornění: Pokud chceš sledovat Naruta a jeho cestu životem ninji, prosím tě, najdi se třeba nějakou stránku, kde jsou díly anime v japonštině s českými titulky... Vím, co říkám... Není nad originál... :)

Rozsah: Naruto 220 dílů, dokončená série. Shippuuden zatím neukončen, ale má cca 288 dílů. Aktuální počet dílů mangy se pohybuje kolem čísla 609.

A teď klady:

- zajímavý nápad
- výborná hudba
- rozvinuté charaktery postav
- efektivní komba a souboje
- promyšlený děj
- silná myšlenka


Zápory:

- při bojích rychle mizí zranění postav
- dílů začíná být jaksi moc
- postavy se vzájemně zabíjejí, i když to jsou ještě malé děti
- toto anime může být pro někoho celkem slušně návykové
- raději nepouštět malým dětem pod 11 let... můžou z toho mít "následky"

Epické díly:
- 19
- 101
- shippuuden 175

Naruto má pokračování v Naruto Shippuudenu. Tady se děj začíná poněkud roztahovat do šířky a jsou zde odhalovány utajené spojitosti.
To je tak okrajově všechno. Jinak na internetu je plno stránek, které jsou věnovány tomuto anime. Pokud můžu doporučit, nejlepší stránkou je asi: www.konoha.cz. Je tady toho hodně k prostudování, včetně aktuálního překladu mangy i anime.

Mé nejoblíbenější postavy:
1. Yamato a Iruka - bez nich by byl Naruto v kelu
2. Sai - ha ha ha
3. Kimimaro - tak trochu mi připomíná mou maličkost (jen si nevytahuju kosti z těla)
4. Kakashi - má velmi oblíbená postava už od počátku
5. Kotetsu a Izumo - svérázná dvojka
6. Zabuza - ukaž úsměv!
7. Kisame - mám ráda ryby...

Neoblíbené postavy:
1. Uchiha Sasuke - safra, zdá se mi to nebo ten samý dabér dabuje všechny mnou neoblíbené postavy?
2. Uchiha Madara - už konečně někam zalez, dědo...
3. Uchiha Obito - a to byl tak nadějný, no uvidíme...
4. Zvučná čtyřka - tedy vlastně pětka
5. Sasukeho parta - tady vede Karin
6. Sasori - promiň, ale nějak mi tvůj charakter nesedl

Pro mne zatím celkově 89 %. Ale díky nabírání obrátek v ději se mé hodnocení možná ještě změní.