The Elder Scrolls IV. - OBLIVION

26. prosince 2008 v 15:27 | Iri Yanssen J. |  Hry (nejen) na PC

OBLIVION

   The Elder Scrolls IV. - Oblivion je skvělá fantasy RPG hra, která v Americe vyšla v roce 2006. Vyvinula ji společnost Bethesda Softworks, LLC. V současnosti jsou ke hře vytvořeny 2 datadisky: Knights of the Nine a Shivering Isles.
   Oblivion je čtvrtou částí série The Elder Scrolls ze světa Tamriel. Předešlé části jsem nehrála, nemohu posoudit, co a jak se změnilo. Pokud ale tuto hru vezmu jako samostatný kousek, musím s potěšením říct, že toto RPG je snad to nejlepší, jaké jsem kdy hrála.
   Přímo na začátku hry, kdy si vybíráte postavu, máte možnost nejenom si zvolit rasu, ale také to, ve kterém znamení se vaše postava narodila (má to vliv na atributy postavy), které povolání chcete zastávat (jen okrajové označení, povolání určuje specializaci pro zbroje a jiné atributy) a hlavně - postavičku si můžete vzhledově téměř doslova vypiplat. Tedy tvář a vlasy, včetně věku. Výška závisí na rase. (Těch je tady celkově 10: Imperial, Breton, Nord, Orc, Redguard, Khajiit, Wood Elf, High Elf, Dark Elf a Argonian. Každá je jiná a má jiné vlastnosti). Chcete-li, aby postava měla velký nos, není problém. Samozřejmě nebude jako Pinocchio, zase tak moc přehánět to nejde. Pokud jste s výběrem spokojeni, příběh začíná.
  A začíná a to v cele, kde vás svou návštěvou poctí samotný císař celého Cyrodiilu (část Tamrielu).
Doprovází jej rytíři v podivných zbrojích, s katanami... Dál psát nebudu, nechci vyspoilerovat celý příběh. Jen podotknu, že zde začíná hlavní linie celého příběhu. Během postupu v příběhu budete dostávat různé úkoly na různých místech. Obrovskou výhodou hry je to, že nemusíte jet pořád jen hlavní úkoly, ale rovněž objevovat místa na mapě a hledat osoby, které po vás budou chtít pomoc.  Těch je po celém Cyrodiilu tolik, jako by se s nimi roztrhl pytel. Stačí jen hledat. Za každý úkol dostanete nějaké body u pověsti. Pokud jsou úkoly dobré, pak se body přičtou u dobré pověsti. V druhém případě naopak. O zábavu je postaráno, ale kdyby ani to nestačilo, můžete se přidat do jednoho z cechů. Každý cech má jisté požadavky, které se opět odrazí do formy úkolů. Koho to omrzí, nechť zkusí obejvovat místa na mapě. Doporučuji si koupit koně u jednoho z velkých měst. (V Cyrodiilu se nacházejí tato města: Imperial City, Anvil, Bruma, Chorrol, Cheydinhal, Bravil, Kvatch, Leyawiin, Skingrad). Popřípadě u všech měst.
  Dále pro náročné jsou zde "profese". Do nich se řadí třeba sbírání rostlin a přísad, které vzápětí použijete v alchymii, pokud ovšem máte alchymistickou aparaturu. Ta se ale dá velice snadno sehnat. Jelikož budete při toulkách ohrožováni nepříteli či zvířenou, je dobré rozvíjet také zbrojířství k opravování věcí, které má postava na sobě. Pro něj potřebujete pouze opravářská kladiva.
  Jako další je zde rozsáhlá kapitola kouzel. Řadí se do několika magických škol. (Například Proměny, Ničení, Mysticismus). Úroveň vašich kouzel jde navyšovat praktickým používáním. Nová kouzla se dají naučit u trenérů. Zvláštním dělením profesí (i kouzel) jsou ta, že na začátku jste pouhý novic, později učeň atd., což výborně zapadá do středověkého prostředí hry.
  Každá postava má od začátku přiřazené jisté vlastnosti (atributy), a to například těžká zbroj, lehká zbroj, řečnictví, obchodování apod. Se zbrojí je to tak, že nošením se zvyšuje úroveň a další postupy jsou stejné jako u profesí.
  Co se mi na hře líbí je to, že se zde dá jíst, pít. Svou postavu sice nevidíte, ale NPC ano. Rovněž je zde na výběr obrovské množství oblečení, zbraní a zbrojí, šperků, ale to něco stojí. Kdo je zdatný v anglickém jazyce (nebo si stáhl češtinu), může si nakoupit knihy, či je sehnat jiným způsobem. V knihách jsou různé příběhy, někdy po otevření knihy dokonce dojde k navýšení některého z atributů nebo profesí, popřípadě se vám na mapě zaznačí jedno místo, o kterém kniha pojednává. Skvělou zprávou může pro vás být také to, že ve hře si můžete koupit dům ve městě. (Opět i více, záleží na tom, jak to vypadá s financemi). Ale nejdřívě si budete muset vydobýt přátelství s prodávajícím - v obvyklém případě s hrabětem či hraběnkou města. 
  Nejste-li ale moc mírumilovný typ, jděte do arény v Imperial City a staňte se slavným bojovníkem!
  Dalším kladem hry je to, že postava může spát v posteli. S tím se ale naskýtá nebezpečí, že vás přes noc pokouše upír. Doporučuju s tím něco dělat. Kdo je fanda do upírů, v Oblivionu se nachází také jisté společenství, které vaší postavě umožní stát se jedním ze zubatých siláků. Ale raději si to dobře rozmyslete.
  Celou hrou se táhne jedno velké téma. A to jsou sféry Oblivionu a s nimi spojené Daedry. Pokud pojedete hlavní příběh, uvidíte sami, co jsou tato stvoření zač.
  Výrazným prvkem Oblivionu je také překrásná hudba. Stačí se jen trochu porozhlédnout po internetu, kde je mnoho videí s hudbou...
  Něco málo jsem tady popsala, přesto to není všechno. Nezařadila jsem zde ani oba datadisky, které existují, jelikož jsem s nimi hru nehrála. I přesto se díky klasickému Oblivionu můžete na pár hodin slušně zabavit. Tak přeji dobrou hru a chuť objevovat!

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama