Nightwish

21. prosince 2010 v 17:52 | Iri Yanssen J. |  Hudba a věci s ní spojené
NW - SÉ

Historie
Každý, kdo se jen trochu zajímá a hudební scénu by měl vědet, o koho jde. Nightwish je jednou z nejznámějších symphonic metalových kapel vůbec, někdy spojovanou s gothic či power speed metalem.
Členové pocházejí z Finska. Jsou jimi klávesista Tuomas Holopainen, který je šéf kapely, kytarista Erno "Emppu" Vuorinen a zpěvačka Tarja Turunen. Píše se rok 1996, kapela je na začátku své existence a snad ani netuší, že se stanou jednou z nejslavnějších kapel ve světě. Po prvním demu, které nahráli, se ke skupině přidal i skvělý bubeník Julius "Jukka" Nevalainen, následoval i baskytarista Sami Vänska. Rok po založení společně vydali album Angels Fall First. Postupem času byl baskytarista nahrazen jiným, a to Marcem Hietalou. Popularita kapely vzrůstala, vydali další album Oceanborn (1998), považované za jedno z nejlepších. V dalších letech vznikala další alba Wishmaster (2000), Over The Hills And Far Away (2001), Century Child (2002) a posledním, nazpívaným s Tarjou, Once (2004). Vůbec poslední počin, který vznikl je album Dark Passion Play (2007) nazpívaný novou zpěvačkou ze Švédska Anette Olzon.

Krize?
Rok 2005 byl pro Nightwish přelomový, jelikož po atmosférou nabitém koncertu ve finské Hartwall areně, dostala operní zpěvačka Tarja vyhazov. Strhl se u toho obrovský povyk, trvající ještě dodnes. Údajným důvodem tohoto rozhodnutí bylo "odtrhnutí" Tarji od přátelského přístupu ke kapele, jejím marketingovým a chladným přístupem k fanouškům i kapele. Na oficiálních stránkách Nightwish byl zveřejněn i dopis, který Tarja dostala. Faktem ale je, že Tarja samotná plánovala vlastní kariéru. Takže by zřejmě kapelu tak i tak nakonec opustila, nebo by spolupracovala jen krajně. Kdo ví. Zbylí členové proto začali hledat novou zpěvačku, s naprosto jiným hlasem, jaký měla Tarja. Výsledky mluvily jasně a do kapely byla přijata Anette Olzon ze Švédska. Bylo nahráno dosud poslední album Dark Passion Play. Atmosféra písní je úplně jiná, než předchozí. Je to samozřejmé, Tuomas - skladatel většiny písní NW - musel písně uzpůsobit stylu, jakým Anette zpívá. I samotná hudba je taková více skákavější, řekla bych.

Stará éra x Nová éra
Někteří fanoušci (většina) se velice rozohnili po náboru Anette. Buďto se jim nelíbí její hlas, zpěv, písničky, vzhled, vystupování na pódiu, čiže rozebrali ji dopodrobna. Srovnávání mezi Tarjou a Anette mi připadá padlé na hlavu. Jak chcete srovnávat někoho, kdo zpívá operu se člověkem zpívajícím bras-altem? To přeci nejde. Ale rozhodně - Anette není popová zpěvačka - je snad NW popová kapela? Ne. Chtěla bych říct, že éra do roku 2005 byla ohledně hudby v NW temnější, hlubší. Hlas Tarji je rozhodně úžasný a to, jak vysoko dokázala dojít s hlasem při písničce Phantom of The Opera na posledním koncertu v Hartwall areně - až mě z toho mrazilo! Šílené. Přesto jsem slyšela názor, že se některým lidem zdají písničky zpívané Tarjou stejné. Nevím, co na to říct. Každý názor je jiný. Anette si zase může se svým stylem zpěvu pohrát více, dát do toho pořádné emoce - občas až trochu praštěně. Při nových koncertech je, řekla bych, více živější než Tarja, kdežto Tarjin výstup mi velice připomíná prostředí oper... Abych to shrnula, NW se mi líbí i za doby Staré éry, stejně tak i té Nové. Těším se na nové písničky, a při čekání na nové si přeci vždycky můžu pustit ty staré - jak s Tarjou, tak Anette.
NW - NÉ


Nedoceněný zbytek kapely?
Ano, o zpěvačkách toho už bylo napsáno dost. Ale co ostatní členové? Co Emppu, Jukka, Marco a Tuomas? Myslím si, že je každý má rád. Určitě mají fankluby. Ale i přesto bych jim chtěla vlastně složit hold za to, co všechno spolu dokázali vytvořit. A taky za to, jak dovedou řádit na koncertech. Říkám jedno: jsou to profíci. Toť vše. Zase někdy u "rozboru" další kapely či hudebního oboru.
(Ještě doplním jednu věc: na fotografii vpravo jsou členové podle dnešní sestavy: Zleva doprava: Marco, Tuomas, Anette, Emppu, Jukka. Tarja je na fotografii v úvodu článku).

Odkazy
Důležité jsou také různé stránky, kde se dozvíte další potřebné informace o kapele. Zde jich několik uvedu.
http://nightwish.com/
http://www.nightwish-fans.net/index.php?section=odkazy
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama