Březen 2012

Průprava světem smutku I.

31. března 2012 v 20:45 | Iri Yanssen J. |  Holocaust
Je to už pár let, co jsem byla v Osvětimi. Naštěstí jen díky exkurzi. Ale stále mám z tohoto místa živé vzpomínky...

Naše škola byla vždy celkem v pohodě. Dělali jsme poměrně dost projektů, ale ten korunní měl přijít až v devátém ročníku. Na tento projekt nás upozornily plakáty předchozích ročníků, které visely na chodbě. Takže pro většinu z nás nebylo překvapením, když nám byly oznámeny dny, kdy jsme se měli s učitely věnovat tématu Holocaust.

Byly to dny plné informací od důvěryhodných zdrojů. Viděli jsme různá videa, prostudovali jsme počátek genocidy ve 20. století, křištálovou noc. Sice něco z toho byla jen suchá fakta, která většině nic neříkala. Ale kořenové informace jsme z toho i v našem věku už dovedli vstřebat. A také jsme získali i depresivní pocity z toho, co jsou schopní lidé udělat lidem. Výjevy zachycené ve videích a výpovědí lidí, kteří si tím vším prošli byly dostatečně alarmující a znechucující, takže myslím, že mohu říct, že jsme v té chvíli dovedli solidně opovrhovat nacisty a v dnešní době neonacisty. (Co jsem zjistila, tak si většina myslí, že by se stali Hitlerovými vyvolenými, ale asi by skončili právě někde v likvidačních táborech - naivky).

Sama jsem chtěla před finálem této výuky utéct. Říkala jsem si, že Osvětim je pro mne příliš děsivým místem. Ano, čekala nás výprava na toto místo. Se vší úctou k mrtvým jsem už v duchu odmítala tuto "exkurzi". Nicméně jsem se pobrala natolik, abych jela...

Edenbridge

31. března 2012 v 20:05 | Iri Yanssen J. |  Hudba a věci s ní spojené
Edenbridge je symphonic metalová kapela s prvky power i gothic metalu z Rakouska. Založena byla v roce 1998 těmito lidmi: zpěvačkou Sabine Edelsbacher, kytaristou Lanvallem a basistou Kurtem Bednarskym.

Musím říct, že bych kapelu mohla zařadit do skupiny spolu s Epicou a Indicou. Zdá se mi, že styl hudby je docela podobný, i když každá kapela má pochopitelně v textech jiné významy a zakládá si na jiných prioritách.
Jestli si dobře pamatuji, Edenbridge mě okouzlil skladbou Shine. Když ji poslouchám, mám pocit, že se ve mě probouzí taková ta podivínská fantasy část osobnosti. (Text momentálně neřeším). Budu muset ale přiznat, že jsem po nějaké době přestala skladby Edenbridge poslouchat, takže nemohu být objektivní, jestli se zlepšili nebo ne. Doufám, že ano a je dost příjemné se po čase k této kapele vrátit. Podle toho, co ale vím, bych mohla tuto skupinu doporučit.

Vydaná alba:
Sunrise in Eden (2000)
Arcana (2001)
Aphelion (2003)
A Livetime in Eden (2004)
Shine (2004)
The Grand Design (2006)
The Chronicles of Eden (Compilation, 2007)
MyEarthDream (2008)

Více o kapele najdete např. na http://www.metallum.cz/viewtopic.php?f=24&t=275, kde najdete i Edenbridge oficiální stránky.