Červenec 2012

Premiéra: Temný rytíř povstal (2012) - dojmy

26. července 2012 v 16:07 | Iri Yanssen J. |  Filmy
Tak jsem dnes byla na premiéře. Bylo to něco neskutečného, protože já do kina zrovna moc často nechodím, natož tedy na premiéry. Musím říct, že tento film byl opravdu velmi chutným soustem. Sice s několika nedostatky, ale nebyl čas je během filmu nějak těžkopádně řešit. Ano, je tomu tak: temný rytíř povstal.

VII. Návrat k teoriím o svobodných zednářích

19. července 2012 v 9:53 | Iri Yanssen J. |  Řetězec poznání
Zneužiji teorii několika uvědomělých jedinců ohledně vývoje vlád ve světě, včetně vývoje ekonomiky a všeobecné nadvlády. Jak jsem již psala ve článcích předtím, řekla jsem, že se k tomuto tématu vrátím. Proto bych ráda poukázala na možný fakt, který dokazuje, že svobodní zednáři se infiltrovali do těchto oblastí a vládnou jim bez zábran...

VIII. Diskutabilní teorie o 11. září 2001

19. července 2012 v 1:22 | Iri Yanssen J. |  Řetězec poznání
-Tento článek přímo navazuje na článek předchozí, jelikož se týká věcí zmíněných v materiálech předchozího článku (viz odkaz na video č. 1).-

Když jsem se jako malá koukala na televizi a na každém dostupném kanálu běželo to samé, říkala jsem si: Safra, co se to děje? Čuměla jsem jako puk na scénu s dvěmi budovami zahalené v dýmu, ze kterých padali lidé. Byla jsem sice ještě docela malá, ale ne natolik, abych nepobrala, že tohle celé se vepíše do paměti mnoha lidí. A měla jsem pravdu.

Frýdek-Místek

18. července 2012 v 0:46 | Iri Yanssen J. |  Města ČR a SR - pohledy a dojmy
Drahý Frýdek-Místek... Na březích řeky rozprostřen je, mosty spojený... V dáli Beskydy spící...

Ostrava (část centrum)

10. července 2012 v 16:04 | Iri Yanssen J. |  Města ČR a SR - pohledy a dojmy
Ostrava je zvláštním místem. Stačí se trochu projít a zjistíte, že obdržíte zásilku ve formě dojmů hlavně pachových, pokud je přelouskáte, zjistíte, že i pro zrak se tady něco najde...

Ostrava je centrem Moravskoslezského kraje. Zatím se počet obyvatel odhaduje na necelých 305 tisíc. To věru není málo. Ostrava je třetím největším městem ČR dle rozlohy, podle obyvatel taktéž.

Do Ovy, jak tomuto městu říkají někteří lidé, jezdím vlakem. První zastávkou v pomyslném centru je Ostrava-Střed. Nádražní budova vypadá docela hezky. Když se podíváte napravo (ve směru jízdy na Hl. nádraží), uvidíte tolik diskutovanou budovu Nové Karoliny - onoho obřího nákupního centra. Má tvar několika bílých kostek, tedy zvenčí architektonicky nijak moc zajímavou, podle mne. (I já jsem čekala, že na tak velkém prostoru vytvoří něco zajímavějšího, a vida, zase kostka). Když se rozhodnete vystoupit a Karolinu navštívit, dostanete se tam nejrychleji přes docela hezký most. Pokud to ale vezmete na druhou stranu, před sebou uvidíte krčit se malinké obchodní centrum Karolinka. Je to hned vedle autobusového stanoviště ÚAN. Kousek odtud se nachází další obchodní Mekka Ostravy - Futurum, s velkým kinosálem Cinestar, obchodem Levné knihy, kde se už pomalu knihy koupit nedají (asi plánují změnu na hračkářství), a se spoustou obchodů oblečení. Vrátím se zpátky do vlaku. Další zastávkou, vzdálenou ani ne dvě minuty jízdy, je Ostrava-Stodolní. Ano, tato stanice je poměrně nová, pojmenovaná podle tak známé ulice Stodolní. Doporučuji se této ulici vyhnout v pondělí ráno. Někteří lidé zde mají ve zvyku zanechávat po flámech osobní značku. Jakou, to už asi víte. Pokud se přebrodíte odpadky, kusy cibule a přejetými holuby, uvidíte tramvajovou zastávku Stodolní. Tramvají se odtud dostanete rychle na Hlavní nádraží (vlak), nebo třeba do Dubiny. Kousek odtud najdete:
velký Librex - obří budovu plnou knih,
katedrálu Božského Spasitele. Působí opravdu majestátním dojmem,
Divadlo Antonína Dvořáka,
Výstaviště Černá louka,
Náměstí T. G. Masaryka s dalším nákupním střediskem Laso nebo třeba metalovým obchodem Mondo Bizzaro,
Most Miloše Sýkory - prostě Sýkorák, hned vedle je budova knihovny,
Výstavní síň na Sokolské třídě 26,
Novou radnici s typickou zelenou věží,
Moravskoslezskou vědeckou knihovnu,
a tak dále, a tak dále.

Abych se přiznala, centrum Ostravy opravdu moc nemusím. Díky kanalizaci vás občas nemine nelibý závan, s čímž jsem se jinde nesetkala. V zimě se tady nedá dýchat a můžete i vidět zmrzlý "vzduch". Ova je prostě taková betonovo železná džungle, ve které mám i po třech letech sklony zabloudit. Na druhou stranu staré budovy mají nádherně upravené omítky a je zde dost kulturních míst. Nicméně chybí mi tu trochu víc zelených ploch a na vlakové stanici Stodolní lavičky. Abych řekla za sebe: Ostrava pro mne nikdy nebude tím úžasným centrem MS kraje, za jaké bych ho ráda považovala. A to si vzpomínám, že Ova pro mne kdysi znamenala naprosto skvělý cizí svět, do kterého jezdí lidé z celého světa. Ale dnes si říkám, že jsem byla v tomhle ohledu docela naivní. Ostrava tedy pro mne zůstane místem (zbytečně) přeplněným obchoďáky a bary.

Úvod do rubriky: Města očima vidláka

10. července 2012 v 16:00 | Iri Yanssen J. |  Města ČR a SR - pohledy a dojmy
Jednou za čas se mi podaří se dostat i do nějakého města. Sice během školního roku projíždím každý den hned dvěmi, ale jelikož ráda všechno a každého kritizuji, rozhodla jsem si vzít na paškál právě města. V této rubrice budu zveřejňovat své dojmy z nich. Fotografie budu dodávat postupem času. Tato rubrika bude sloužit tak trochu i jako cestovatelský deníček. Prosím, berte mé názory a poznatky s rezervou, jsem jen vidlák, který je z velkých měst poněkud vyjukaný a nikdy v nich nežil. Děkuji.

Odůvodnění grafické podoby tohoto blogu

4. července 2012 v 17:33 | Iri Yanssen J. |  !AKTUÁLNĚ!
Každý má rád svůj styl. Já dávám přednost jednoduchosti, tudíž jsem nechtěla dávat nějaké složitosti do záhlaví blogu. Vybrala jsem si jednoduché barvy, které se mohou na něčích monitorech jevit jako "vyblité". Jde však o možnost přednastavení barev. Mohla jsem si vytvořit zcela osobitý vzhled pomocí webových grafických programů se stejnou jednoduchostí, ale jde jen o blog, takže mi o to až tak nešlo. Konkrétní tóny barev jsem vybírala podle toho, jak se s k sobě hodily, a aby se text na stránce dal lehce číst. Barvy měním podle nálady. To je asi vše. Děkuji.

Deltora

4. července 2012 v 16:58 | iri |  Knihy
Autor: Emily Rodda

Sága Deltora I.
Lesy hrůzovlády
Jezero prokletí
Město krys
Poušť zkázy
Labyrint bestie
Údolí ztracených
Návrat do Del

Sága Deltora II.
Jeskyně strachu
Ostrov přeludů
Země stínů

Sága Deltora III.
Dračí hnízdo
Brána stínů
Ostrov smrti
Jižní sestra

Žánr: fantasy


Sága Deltora pojednává o trojici hrdinů - Liefovi, Jasmíně a Bardovi, kteří se vzepřeli moci zlého Pána Stínů a hodlají jeho moc zlomit. Děj je zasazen do fantaskního světa, místy ponurého až strašidelného.

Musím říct, že je to už pěkných pár let, co jsem knihy Emily Rodda četla, nicméně stále na ně vzpomínám jen v dobrém a občas mívám zálusk přečíst si je znovu. Je sice pravda, že tato fantasy série je pro začínající knihomoly se zaměřením na fantasy, nicméně i tak má své kouzlo. Knihy jsou velmi čtivé, děj ubíhá rychle, je logický, nicméně plný zvratů. Zápletka je obdařena jistou dávkou originality, i ten nejmenší detail děje může hrát roli až v poslední knize. To byla jedna z věcí, která mne na těchto knihá velmi zaujala: promyšlenost.

Knihy jsou zatím také převedeny do několika dílů anime a několika počítačových her.

Menší perlička: ještě teď si pamatuji, jak jsem byla naštvaná, že v knihovně chyběl některý z dílů. Asi neočekávali, že někdo bude doma číst dva díly denně, tudíž je ani neměli k dispozici.

Velmi se mi líbí české knižní obálky série. Hlavně podle hřbetu knihy se může čtenář lehce orientovat, o který díl které části se jedná. (1. série má na hřbetě opasek s kameny - podle počtu kamenů se určuje, o který díl jde; na jedné z dalších sérií je flétna; třetí si nepamatuji)

Do poznámek jsem si napsala, že mým nejoblíbenějším dílem byla Jižní sestra. Jak jsem napsala výše, je to už dávno, co jsem knihy četla. Nicméně mi v hlavě dobře utkvěl děj prvního dílu, protože ten jsem četla vícekrát. Jedním velkým mínusem v sérii je ale její konec, a to ve smyslu: autorka to podle mne docela nehezky zabalila do líbivého pláštíku šťastného konce. Přesto mohu sérii jen doporučit.

Hodnocení si pro tentokrát odpustím, protože by nebylo zcela objektivní.