Ostrava (část centrum)

10. července 2012 v 16:04 | Iri Yanssen J. |  Města ČR a SR - pohledy a dojmy
Ostrava je zvláštním místem. Stačí se trochu projít a zjistíte, že obdržíte zásilku ve formě dojmů hlavně pachových, pokud je přelouskáte, zjistíte, že i pro zrak se tady něco najde...

Ostrava je centrem Moravskoslezského kraje. Zatím se počet obyvatel odhaduje na necelých 305 tisíc. To věru není málo. Ostrava je třetím největším městem ČR dle rozlohy, podle obyvatel taktéž.

Do Ovy, jak tomuto městu říkají někteří lidé, jezdím vlakem. První zastávkou v pomyslném centru je Ostrava-Střed. Nádražní budova vypadá docela hezky. Když se podíváte napravo (ve směru jízdy na Hl. nádraží), uvidíte tolik diskutovanou budovu Nové Karoliny - onoho obřího nákupního centra. Má tvar několika bílých kostek, tedy zvenčí architektonicky nijak moc zajímavou, podle mne. (I já jsem čekala, že na tak velkém prostoru vytvoří něco zajímavějšího, a vida, zase kostka). Když se rozhodnete vystoupit a Karolinu navštívit, dostanete se tam nejrychleji přes docela hezký most. Pokud to ale vezmete na druhou stranu, před sebou uvidíte krčit se malinké obchodní centrum Karolinka. Je to hned vedle autobusového stanoviště ÚAN. Kousek odtud se nachází další obchodní Mekka Ostravy - Futurum, s velkým kinosálem Cinestar, obchodem Levné knihy, kde se už pomalu knihy koupit nedají (asi plánují změnu na hračkářství), a se spoustou obchodů oblečení. Vrátím se zpátky do vlaku. Další zastávkou, vzdálenou ani ne dvě minuty jízdy, je Ostrava-Stodolní. Ano, tato stanice je poměrně nová, pojmenovaná podle tak známé ulice Stodolní. Doporučuji se této ulici vyhnout v pondělí ráno. Někteří lidé zde mají ve zvyku zanechávat po flámech osobní značku. Jakou, to už asi víte. Pokud se přebrodíte odpadky, kusy cibule a přejetými holuby, uvidíte tramvajovou zastávku Stodolní. Tramvají se odtud dostanete rychle na Hlavní nádraží (vlak), nebo třeba do Dubiny. Kousek odtud najdete:
velký Librex - obří budovu plnou knih,
katedrálu Božského Spasitele. Působí opravdu majestátním dojmem,
Divadlo Antonína Dvořáka,
Výstaviště Černá louka,
Náměstí T. G. Masaryka s dalším nákupním střediskem Laso nebo třeba metalovým obchodem Mondo Bizzaro,
Most Miloše Sýkory - prostě Sýkorák, hned vedle je budova knihovny,
Výstavní síň na Sokolské třídě 26,
Novou radnici s typickou zelenou věží,
Moravskoslezskou vědeckou knihovnu,
a tak dále, a tak dále.

Abych se přiznala, centrum Ostravy opravdu moc nemusím. Díky kanalizaci vás občas nemine nelibý závan, s čímž jsem se jinde nesetkala. V zimě se tady nedá dýchat a můžete i vidět zmrzlý "vzduch". Ova je prostě taková betonovo železná džungle, ve které mám i po třech letech sklony zabloudit. Na druhou stranu staré budovy mají nádherně upravené omítky a je zde dost kulturních míst. Nicméně chybí mi tu trochu víc zelených ploch a na vlakové stanici Stodolní lavičky. Abych řekla za sebe: Ostrava pro mne nikdy nebude tím úžasným centrem MS kraje, za jaké bych ho ráda považovala. A to si vzpomínám, že Ova pro mne kdysi znamenala naprosto skvělý cizí svět, do kterého jezdí lidé z celého světa. Ale dnes si říkám, že jsem byla v tomhle ohledu docela naivní. Ostrava tedy pro mne zůstane místem (zbytečně) přeplněným obchoďáky a bary.
 


Anketa

Máte rád/a Ostravu?

Ano.
Ne.
Nevím, neznám.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama