Říjen 2012

Praha

15. října 2012 v 19:37 | Iri Yanssen J. |  Města ČR a SR - pohledy a dojmy
Tak jsem v hlavním městě naší země trávila pět dní. Byly docela hezké, počasí jakž takž vyšlo, každopádně při návratu domů jsem bojovala s kulturním šokem...

Jednou z nejlepších částí celé této výpravy byla jízda RegioJetem (kdo neví, čím cestovat, jděte do RegioJetu). Dostanete tam zdarma vodu, croissant - občas přejmenovaný na krosanta nebo krocana, čerstvý mátový čaj nebo kafe a můžete si objednat velice levné pokrmy, hlavně jejich koláče jsou bezkonkurenční. To ani nemluvím o skvělých posuvných sedadlech, takže o pohodlí je tu postaráno. Proto chci říct větu, kterou si neodpustím: České dráhy - styďte se! Abych nezůstala jen u této reklamy (ale opravdu, RegioJet je fajn), dovolte mi sdělit mé dojmy po příjezdu do Prahy.

Už díky výhledu z vlakového okna jsem měla pocit, že Praha je vlastně Ostrava dvakrát vedle sebe. No, ale všechno už z dálky na mě působilo strašně obrovsky a roztahaně, jak jsem se přesvědčila třeba i na hlavním nádraží. Úžasné bludiště. Výhodou pro naši skupinu bylo, že jsme měli ubytování kousek odtud, pod Vyšehradem. Bylo krásné mít výhled na most sebevrahů.

Tak jsme každý den někam šli. Jednou to bylo do sv. Mikuláše na Malé Straně, poté jsme třeba zamířili směrem ke Hradu. Jedno mne ale pěkně štvalo. To, že člověk prakticky neslyšel češtinu. Chápu, že Praha je jedním z nejvíc kulturně obdařených měst, tudíž i plná turistů, ale i tak by Češi nemuseli každému lézt do zadku, že. Ale to úplně největší znechucení jsem pocítila v katedrále sv. Víta. Tady najdete úplně všechno. Je to sice docela hezké, musím ale připustit, že gotiku zrovna nemusím. Jen mi v tom prostoru nebylo dobře. Dejme tomu, že ta jedna pohanská modla uvnitř je opravdu jen nejapným žertíkem bohatých lidí.

Abych ale nebyla úplně kritická, Praha je jinak opravdu pěkné město. Hezky obhospodařované. Je to třeba. Aspoň mít pěkné hlavní město, když jsme občas celému světu pro smích. Navíc tu mají obří obchod s komixy. Takže Praho, ode mne máš palec nahoru.

Jen ten návrat byl trochu šílený. Když člověk v Ově vidí, že nic nevidí, je to poněkud ... frustrující.

Bleach

8. října 2012 v 16:39 | Iri Yanssen J. |  Anime a manga
Bleach je typickým shounenem (anime / mangou) pro chlapce, ale myslím, že ani počet fanynek není zrovna zanedbatelný. Hlavní postavou je zde Kurosaki Ichigo z města Karakura, který je obyčejným studentem střední školy. Je mu patnáct let a jeho zvláštností je, že vidí duchy a v jeho blízkosti se začnou dít podivné věci. Tak a tady začíná hlavní děj plný shinigami, o kterém psát nebudu, nejsem zákeřný člověk, který rád všechno spoileruje, že.

Celé anime zatím skončilo u dílu 366 a tvůrci pravděpodobně nemají v plánu pokračovat. Ale čas od času se někde objeví, že anime bude v nejbližší době opět pokračovat. Co je na tom pravdy, to je těžké říct. Nicméně podle všeho bude autor Tite Kubo v psaní mangy pokračovat.

Pár informací:

Rozsah: 366 dílů anime. Nedotočeno, děj pokračuje v manze.

Kladem této dlouhé série jsou hezky propracované charaktery postav. Najdete tady správné šílence, dětinské mlátiče, naprosté idioty a také postavy, které si prostě musíte docela i oblíbit. Dalším kladem je také větší naturálnost v mluvě, taktéž v soubojích (krev časem tmavne, rány jen tak nemizí, postavy cítí i relativně adekvátní bolest - tedy podle jejich výrazů). Horší je to ale u hlavní postavy, která prakticky snese úplně všechno.

Tímto se dostávám k záporům. Spousta fillerů, byť občas docela vtipných + Ichiga jen tak něco nezabije a je čím dál silnější, takže je schopný porazit jakéhokoliv protivníka (i když třeba na druhý pokus) + opakující se děj, atd.

Jak to tak vypadá, v Japonsku se každý rok rozhodne skupina lidí, že vytvoří adaptaci na anime a převede ji do formy muzikálu. A u nás je několik geniálních lidí, kteří jsou tak ochotní a přidají české titulky. Takže ve výsledku si můžeme smlsnout na opravdu skvělém díle, kde nechybí japonský humor. A Byakuya se i usměje. ODKAZ na ROCK MUSICAL BLEACH LIVE BANKAI SHOW CODE 001 je tady: http://www.youtube.com/watch?v=XqOV8D9Ny7A. Doporučuji pro osoby, které už došly v ději před Bounto. (Myslím, že je to až 3. muzikál v pořadí, předtím byly Saien a Dark of the Bleeding Moon).

Velmi vtipné video: http://www.youtube.com/watch?v=XrrJGl81Fsc. Pro lidi, kteří ví, kdo je Espada.

Nemohu si odpustit krátkou poznámku: AIZEN JE SUPER, opravdu se nestydím mu fandit. Na druhou stranu fandím každému, kdo mu chce nakopat zadek.

Anime můžete s českými titulky sledovat třeba zde: kazekagex.webnode.cz, pravopisné chyby v titulcích se po čase budete muset naučit ignorovat, ha ha. Ale ne, děkuji překladatelům za práci. Zbylé díly jsou k sehnání třeba na uložtu.
Mangu najdete zde: t4fun.cz.

Mé oblíbené postavy mimo Aizena jsou:
1. Ukitake disponující normálním přístupem a velkým výběrem cukrátek pro děti.
2. Zaraki Kenpachi s rolničkami ve vlasech a Yachiru na rameni.
3. Ichimaru Gin a jeho nemožný úsměv, který dovede opravdu rozesmát.
4. Nejlínější kapitán Kyouraku Shunsui. Jeho "Yare, yare," je prostě fajn.
5. Kurotsuchi Mayuri - seriózní a racionální šílenec. O toto místo se dělí i Hitsugaya Toushiro, protože nevím, koho z nich mám radši.
6. Abarai Renji, větší jelito v kladném slova smyslu tam (mimo Ichiga) není. Taktéž mám ráda i Kurosaki Isshina.
7. Madarame Ikkaku a Ayasegawa Yumichika. Bez komentáře.
8. Ano, i pro Byakuyu se tu místo najde. SENBONZAKURA KAGEYOSHI!
9. Komamura Sajin. O něm vlastně nevím, jestli je to pes nebo liška. Hm, ono je to vlastně celkem jedno.
10. Vrchní kapitán Yamamoto. Ať žije jeho 15 miliónů °C.


Opravdu nemusím:
1. Ishida Uryuu, ten začátek ti prostě neodpustím.
2. Tousen Kaname... Hmm, to je kapitola sama o sobě.
3. skoro všechny Bounto.
4. Soifon, o které vlastně nevím, jak se její jméno píše. I její povedený zástupce Omaeda sdílí post 4. příčky v tomto žebříčku.
5. Inoue Orihime. Kamarádko, tys to projela na celé čáře.
6. Ulquiorra Schiffer. Borec, ale pako.
7. Král Barragan Luisenbarn. Proč si vždycky vybavím Paná prstenů, když ho vidím?
8. Kon
9. Don Kanonji

P. S. - O Ichigovi bych mohla říct toto: je to hlavní postava, takže tabulky nejlepších jsou pro něj příliš malé, ha ha.

Nedávno jsem dosledovala první hlavní linii příběhu a dokončila jsem i čtení mangy až po aktuální kapitolu, takže kdybych měla ohodnotit zatím celý průběh příběhu: geniální. Autor opravdu ví, jak naštvat fanoušky a tak je donutit sledovat, co se bude dít dál. Ode mne má Bleach zatím 92 %.