Prosinec 2012

Brian Crain

30. prosince 2012 v 20:21 | Iri Yanssen J. |  Hudba a věci s ní spojené
Brian Crain je pianista. Brian Crain je skladatel. Brian Crain má fantazii.

Zvláštní jev

29. prosince 2012 v 16:29 | Iri Yanssen J. |  Názory, které jinam nezařadím
Je zajímavé, že některých problémů si lidé začnou všímat, až je někdo začne řešit po svém. Najednou takoví diskutéři začnou veřejně kritizovat dílo řešitele, že by měl udělat to a ono, že měl finance použít tak či onak. Ale rozhodně by nikdy sami základní problém neřešili. Není to zajímavé?

Death Note

18. prosince 2012 v 22:12 | Iri Yanssen J. |  Anime a manga
Death Note - Zápisník smrti - Vražedný zápisník - nepochybně patří mezi jedno z nejlepších anime současnosti. Příběh začíná nevinně, pohledem do říše shinigami. A snad jedinou zajímavostí této říše jsou její znudění obyvatelé. Děj pokračuje, když student střední školy, Yagami Light (Raito), najde po cestě domů v trávě ležet podivný černý zápisník, s ještě podivnějším textem uvnitř. Sešit nabádá uživatele, že může s jeho pomocí zabít každého, o němž ví, jak se jmenuje, a jak vypadá. A tak se geniální japonský student Light zaplétá do něčeho mnohem většího, než by si kdy mohl představit. Vzhledem k tomu, že jeho následné konání je posíleno o jeho osobní ideologii, zásah shinigami a mesiášský syndrom, věci nabírají rychlý spád. A samozřejmě, že něco takového nezůstane bez odezvy.

Autor: Tsugumi Ohba, ilustrace Takeshi Obata

Rozsah: 37 dílů

Hudba:
1. opening - Nightmare: The World, 1. ending - Nightmare: Alumina
2. opening - Maximum The Hormone: What´s up people, 2. ending - Maximum The Hormone: Zetsubou Billy

Klady tohoto anime mimo jiné je extrémní propracovanost detailů i děje samotného. Člověku se prakticky nechtějí hledat chyby, protože děj má rychlý spád s dosti neočekávanými úskoky hlavních postav. Takže na něco takového nemá moc času. Přesto je anime lehce pochopitelné, ale i tak si může divák vymýšlet vlastní teorie o dalším ději a zapojit vlastní logiku. Sice v posledních dílech jsem nějaké chybičky našla, ale začátek byl naprosto geniální. Dalším kladem je také Lightova schopnost všechno okecat a přitom to všechno dává smysl, čiže do všeho je mimo logiku a důvtip zapojena také psychologie.

Záporů v anime moc není. Snad jen zvrat v posledních dílech. Od "konce" prvního úseku se to všechno poněkud sype. Ale i přesto to tvůrci solidně uhráli. I když jedna věc by se tu ještě našla. Bylo zajímavé, že nikdo stále nechtěl věřit, že Light v něčem jede... Ach, jestli to mělo opravdu vypadat, že nejsou tak inteligentní, tak to pardon. :)

Najít anime v originále s titulky bylo trochu těžší, nicméně po chvíli hledání na uloz.to jsem získala, co jsem chtěla. Překladatel přislíbil, že poslední 4 díly ještě doplní. Potřebné odkazy jsou zde. Manga vyšla knižně.

Co vím, tak Death Note má zpracování i v několika hraných filmech. Neviděla jsem je. Zatím. A nevím, jestli si mám po anime kazit / nekazit dojmy. Uvidíme. A myslím, že byla vytvořena i nějaká pc hra. Nuž... Proč ne.

Mé oblíbené postavy:
1. L
2. Watari - polouraharovský typ postavy
3. Yagami Soichiro
4. Matsuda

Postavy, které mi vadily:
1. Takada Kiyomi
2. Near - asi mi na něm vadilo, jak měl všechno usnadněno. Jinak dabovala ho ta samá paní, která namluvila Satsuki v Totorovi, ha!
Zároveň nevím, co si vlastně myslet o Lightovi. Jeho filozofie je podle mne naprosto zvrhlá, ale i tak prostě nemám šajnu, jestli mi vadil, nebo ne.

Rovnou mohu říci, že Death Note má úžasné soundtracky. Nejvíce se mi líbí L´s Theme verze A. Mimo to si myslím, že toto anime patří mezi špičku "krátkých" anime. Nejvíce mne asi oslovilo spojení geniality a geniality v opozici, navíc se to vše odehrává v reálném světě (zásahy z říše shinigami mi také nijak zvlášť nevadí - je to jen anime). Divák musí tak trochu přemýšlet. A ten doják na konec opravdu neměl chybu. Ha ha. (A to ani nemluvím o konci první větší pasáže.) Podle mého úsudku bych Death Note doporučila každému, kdo je trochu vyspělejší, má rád napětí a detektivní prostředí. Za sebe dávám 96 %.

Ao no Exorcist

9. prosince 2012 v 22:04 | Iri Yanssen J. |  Anime a manga
Ao no Exorcist (Modrý vymítač) je opět shounenem, jak má být. Hlavním hrdinou je zde patnáctiletý chlapec Okumura Rin, skvělý kuchař a takový ten typ osobnosti Já nakopu zadek každému, kdo by sáhnul na mé přátele. Jeho umírněnou verzí je jeho inteligentní dvojče Yukio, který skrývá nejedno tajemství. Stejně tak je tomu i u jejich otce Fujimota Shiroua. Po zásahu zvenčí, který znatelně poznamená hlavně Rina, dojde k velké zápletce v ději a pro hlavního hrdinu nastává poněkud těžké období. V tomto úseku se poznává s dalšími lidmi, kteří mají podobné ideály jako on, ale hlavně je pojí neustálý boj s démony, kde každý využívá vlastní metody, jak je porazit. Anime využívá motivy boje zla a dobra ze všech možných kultur a náboženství, takže se zde můžete setkat s buddhismem, křesťanstvím atp. Takže vcelku vlastně nevím, jestli si někdo utahuje z nějaké takové věci, nebo ne. Ale je to jen anime, takže jsem to přešla s nadhledem :D Každopádně AnoE je dost slušným dílem.

Rozsah: 25 dílů

Hudba: hrozný první ending ble ble (to je jen můj názor a konkrétní názvy dalších op a en sem doplním později)

Klady: vtipy, dobrý děj bez chyb, postavy, jejichž jména se aspoň dají zapamatovat (věřte mi, znám anime, kde se mi to ani po desíti dílech nedařilo - a to tam ty postavy byly pořád) a mají dobré charaktery, Phelesův křeček

Zápory: hmm, místy jsem byla poněkud naštvaná na to, co se dělo ve Vatikánu, ale vzhledem k tomu, že můžu být k tomuto tématu trochu předpojatá, nehodnotím (ostatně ve skutečnosti je to vlastně podobné), jinak pro mne velkým záporem byl první ending, brrr...., dále snad nemám výhrady

Po online verzi jsem se nesnažila pátrat, jelikož jsem si všechny díly stáhla z ulož.to. Jsou zde zatím všechny díly, i když s menšími obměnami u překladatelů, jestli se nepletu. Každopádně dobrá práce!

Mé oblíbené postavy:
1. Okumura Yukio
2. Fujimoto Shirou
3. Kirigakure Shura, kupodivu

Neoblíbené postavy (mimo hlavního záporáka):
1. Amaimon, než se trochu přetransformoval, vyloženě mi lezl na nervy
2. Kamiki Izumo, sice má u mne jedno velké plus za datum narození, ale jinak mi povětšinou lezla na nervy

Zhruba bych mohla říct, že jsem asi ujetá na brýlaté postavy. Abych zhodnotila celkově toto anime, musím říct ještě toto: je to dobré, koukněte, jsou tam opět démoni (ano, toto téma jde obzvlášť do kurzu, ha ha), ale poněkud jsou víc naturálnější než třeba v KS a KS II. (no, Pheles se nepočítá). Takže toto anime hodnotím 84 %. Tudíž je jedno z těch opravdu kvalitních.

Ovesná kaše a lá Mephisto je prostě dokonalost sama...