Olomouc

12. června 2013 v 10:22 | Iri Yanssen J. |  Města ČR a SR - pohledy a dojmy
Olomouc je jedním z nejkrásnějších měst, ve kterých jsem kdy byla. (Samozřejmě, že Frýdek-Místek pro mne bude vždy číslem 1.) V současnosti má zhruba 99,5 tisíc obyvatel. V minulosti patřila k jedním z nejdůležitějších měst českých zemí, bývalo také hlavním městem Moravy.


Poprvé jsem měla jet tak daleko (haha) od domova, když byl na UP den otevřených dveří. Bylo mi řečeno, že Olomouc je krásné město, klidné a hlavně plné studentů. A já měla jedinečnou možnost, jak se zamilovat do dalšího místa v naší republice. Bylo to jasné - Olomouc mě prostě uchvátila.

Díky švagrové, která na UP studovala, jsem měla velkou šanci, jak si bezpečně projít část tohohle města a nezabloudit. Už když jsem vylezla do vestibulu na vlakovém nádraží, zůstala jsem chvíli ohromeně stát. Po těch letech, co je člověk zvyklý na nechutnost ostravského hlavního nádraží bylo tohle ujištění, že ne všude je to otřesné a mokvající. Potom jsme se tedy vydaly hledat, kdeže vlastně FF je. Měly jsme mapku, ha ha. Netrvalo to dlouho a brzy jsme prošly téměř celý komplex na Křížkovského 10. Úplně mě ta škola prostě dostala. Hodně se mi líbil labyrint na KASu. A také jsem se koukla na polonistiku. Akční.

To by bylo ke škole, díky které je Olomouc nazývána studentnským městem, čímž nepochybně je. Při zpáteční cestě jsme si ještě prošly nádherné kostely. Velice se mi líbil sv. Michael, také v katedrále jsme byly. Naprosto úžasné. Nemůžu si pomoct, ale zamilovala jsem se do Olomouce. Centrum města je opravdu krásné. Tak trochu si říkám, proč lidi lezou do Prahy, když Olomouc je prostě taky skvělá.

Nedávno jsem se koukla na Gebrian vs. Olomouc a viděla jsem tam návrh na nějaký dům umění nebo co to bylo. Jestli by do historického centra postavili takovou nehezkou věc jako jsou ty "úly", tak lidi asi nemají rozum. Ano, ano, chápu, že každý na to má svůj názor, a že je to moderní, a že lidi by jednou takovou stavbu mohli obdivovat, ale... Proč? No, u Eiffelovky to bylo to samé, ale myslím si, že ta aspoň do okolí zapadla.

Tak konec. Jedinou nevýhodu vidím v dlažebních kostkách. Zajímalo by mě, jaké to je po nich chodit v zimě a ještě občas zdolávat trochu příkřejší ulice. Hm, no, myslím, že budu mít dost příležitostí zjišťovat to. Olomouc na mě působí prostě skvěle.
 


Anketa

Máte rád/a Olomouc?

Ano.
Ne.
Nevím, neznám.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama