Září 2013

Goodreads - mezinárodní čtenářský deník

17. září 2013 v 14:03 | Iri Yanssen J. |  Zvláštní stránky, na které lze natrefit
Kdo mě to tehdy nalákal na tento web? Ať už to bylo jakkoli, jsem té osobě velice vděčná. To jen do úvodu. A teď, o co tady vlastně jde.

Téměř každý žák základní školy musel mít svůj čtenářský deník, do kterého si zapisoval, kterou knihu přečetl a něco z děje i vlastního názoru. A něco takového jsem objevila v trochu větším a vypracovanějším podání na internetu. Jde o stránku www.goodreads.com, která je něco jako čtenářský deník.

Jak to funguje?
Jednoduše se zaregistrujete, popřípadě můžete svou registraci propojit s facebookovým profilem. A teď už jen můžete přidat díky vyhledávání knih pomocí názvu, autora či ISBN svazky, které jste četli, vlastní recenze a názory a také ohodnocení pomocí hvězdiček. Váš názor si mohou prohlédnout další osoby, nemusíte však psát nic. Takto si můžete vytvořit vlastní seznam knih, hledat si přátelé a získávat doporučení na další knihy podle toho, jak a co jste přečetli a ohodnotili.

Další vychytávky
Aby toho nebylo málo, GR toho nabízí mnohem víc.
  • Řazení knih do polic - jednoduše si vytvoříte vlastní specifickou poličku, do které při přidávání zařazujete nové knihy. Můžete jich mít kolik jen chcete. Na základě vašich poliček také můžete získávat další zajímavá doporučení.
  • Giveaways - jde o soutěž, do které může vstoupit prakticky každý, pokud souhlasí s podmínkami. Občas někdo nabízí zajímavé knihy, mnohdy i podepsané autorem, většinou tedy jednu až dvě kopie. Zájemce vstoupí do soutěže, a poté čeká na losování. Šance na výhru je sice mizivá, vezmete-li v potaz, že o jednu knihu má zájem třeba 1500 lidí, ale stále tady je. (Já jsem skutečně vyhrála knihu, i když tomu stále nemohu uvěřit. Do soutěže se zapojilo na 977 osob!) Na oplátku je slušné knihu přečíst, ohodnotit a napsat recenzi, kterou má potom autor a další osoby právo uveřejňovat či s nimi dále pracovat.
  • Kluby - máte zájem zapojit se do dění v některém ze čtenářských klubů? Není to problém, stačí si vybrat z ohromného kvanta a připojit se. Většinou jsou k mání zajímavé diskuze, nominace titulu, který se bude číst následující měsíc a další možné akce.
  • Možnost aktualizovat stav rozečtených knih a komentovat děj - do poličky Currently reading můžete zařadit knihy, které zrovna čtete a velice jednoduchým způsobem označovat, na které straně právě jste. To uvidí vaši přátelé a další osoby, záleží na osobním nastavení.
  • Roční Reading Challenge - zvolte si, kolik knih za rok přečtete. Stav se postupně aktualizuje.
  • Ikonky na vaše stránky - GR nabízí, že si můžete zkopírovat nejen odkaz na tyto stránky na svůj vlastní web či blog, ale také tabulky s nedávno přečtenými knihami, hodnoceními a podobně v různých variantách.
  • Uveřejňování vlastních literárních počinů - i to tady je! Krátké povídky, kapitoly knih, poezii - pokud chcete, můžete své věci uveřejnit na GR.
A mnohem více. Já jsem ze stránky nadšená. Dostala jsem tolik zajímavých tipů na knihy, že nevím, co si dříve vybrat. A nejlepší na tom je, že je to všechno zdarma. Takže pokud máte zájem, klikněte sem.