Série Mistborn

12. října 2013 v 20:26 | Iri Yanssen J. |  Knihy
Autor: Brandon Sanderson

Série Mistborn
Finální říše
Pramen povýšení
Hrdina věků

Poselství práva

Žánr: high fantasy, steampunk?

Rozhodla jsem se sdílet své nadšení z těchto knih, které jsem četla. Nechce se mi ani tak psát o čem jsou, jako o dojmech z nich. A do toho se mi taky příliš nechce, vzhledem k tomu, že jsem se už vypsala na goodreads.com. Ale aspoň zhruba tedy popíšu prostředí, na kterém je děj první trilogie i Poselství práva vystavěno.

Jste obyčejný člověk, druhořadá existence, která není nic jiného než rohožka na otření bláta ze špinavých bot. Nemáte práva, jen v koloniích přežívat ze dne na den a dřít od úmoru do úmoru. Z nebe téměř v jednom kuse padá popel a po nocích se objevují tajemné mlhy. Zabíjení lidí je na denním pořádku a šlechta je krutě nad věcí. Má své vlastní problémy - zalíbit se Panu Vládci, ostatním rodinám a doufat, že vlastní sídlo nebude zruinováno a členové rodiny nebudou zavražděni. Jenže jednoho dne se stane, že někomu se takové podmínky nelíbí. A vypukne povstání. Pochopitelně se vzbouří utiskovaná vrstva. Chytá vás to? Ne? To je jedno. Prostě začněte číst díl první - Finální řiši. Vsadím se na 99 %, že vás kniha chytne. A věřím, že jen u tohoto dílu nezůstanete. Protože ono je to promyšlenější, než by si kde kdo myslel.

Brandon Sanderson má dar vytvořit z omšelého tématu něco, co se změní téměř ve fenomén. Někteří lidé jeho knihy začínají přirovnávat k Pánu Prstenů, Kolu času, Harry Potterovi a dalším vynikajícím dílům. Moc se jim nedivím, že mají taková smělá prohlášení. Stačí se podívat na průměrné hodnocení každého dílu na GR - je neobvykle vysoké.

1. díl - Můj nejoblíbenější z první trilogie. Přečetla jsem ho tak rychle, že jsem ani nestíhala mrkat. Získáte povědomí o tom, jak to ve světě, kde vládne Pán Vládce, ministerstva a šlechta, chodí. A nesmím opomenout tajemné schopnosti, které nejsou kouzly, ale poněkud tvrdšího rázu.
2. díl - Trochu méně akce a více okecávání. Přesto dost kvalitní. Začala jsem si dělat názor na některé postavy.
3. díl - Hřebík do rakve. Sanderson mě naštval. Tím, že první trilogie skončila.
4. díl - Pokračování z trochu jiné doby, ale stále se nacházíte ve stejném světě. Měla jsem z toho tak trochu závrať. Ale kniha je opravdu, opravdu dobrá.

Každý, kdo se začte do Sandersonových knih zjistí, že se autor docela dost zabývá náboženstvími. Mimo Mistborn sérii jsem si toho všimla také v Elantris a Vyjednavači. Trochu mi to po čase lezlo na nervy, ale u Mistborna je to jeden ze základních pilířů celého děje. Takže buď to přetrpíte, přejdete nebo nadšeně podpoříte.

Mimo jiné je připravována také hra, která má vyjít někdy tento podzim. Těžko říct, kdy. A jestli to stihnou. Každopádně já se těším aspoň na videa ze hry. Takže stačí jen čekat, kdy Birthright vyjde.

Už se mi nechce to tady okecávat. Jednoduše si sežeňte Mistborna a otestujte. Za sebe doporučuji.

Odkaz na autorovy stránky, kde najde všechno možné: http://brandonsanderson.com/
Odkaz na připravovanou hru: http://www.mistborngame.com/

Pokud tedy zrovna nevíte, co číst, zkuste sérii Mistborn. A rozhodně se nelekněte, že jsou to knižní špalky. Tyhle jsou opravdu kvalitní a dobře se s nimi topí, pokud máte čtenářskou zimu. Takže užijte si to!
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama