MUNI TSP? Sebevražda, kterou je možné přežít

25. července 2015 v 14:04 | Iri Yanssen J. |  Názory, které jinam nezařadím
Řekla jsem si, že by bylo dobré se poohlédnout po TSP, kterým jsem tentokrát procházela na MUNI v Brně. Mám s čím srovnávat, tak proč ne?Bylo horko, krásný den. Ovšem spousta lidí měla nervy napjaté jako dráty. Nenapíšu, že já jsem nebyla výjimkou, protože tomu tak zkrátka nebylo. Jsem tak trochu větším flegmatikem a po dvou druzích přijímacích testů, které jsem již prožila, jsem si řekla, že buď to výjde, nebo zkrátka ne. Nehrotila jsem to, byť jsem nevěřila svým úžasným logickým schopnostem. Ano, když totiž někdo rozděloval schopnost používat logiku, mě vynechali - prostě jsem blbá jako prkenná ohrada, co se logiky a matematiky týče. Šla jsem na TSP s minimální přípravou, svou hlavou a rozhodnutím se snažit, ale nepanikařit.

Na chodbě před začátkem zkoušky bylo přelidněno a dusno. Takové prostědí působilo poněkud uspávajícím dojmem. Když nás konečně po kontrole pustili dovnitř, nastala menší šachová partie s rozesazením uchazečů. A pak to začalo.

Přesně, jak jsem očekávala, tvořil test několik okruhů týkajících se hlavně logiky a matematiky. Tyto části jsem dočasně přeskočila - času bylo sice více než jinde, ale ztratit se mi ho taky příliš nepozdávalo. Jazyková část i část z cizího jazyka (to byla pro mě celkově trochu novinka, ale příjemná) byly jednoduché, daloli by se říci. Čím dál víc jsem si uvědomovala, jaké horko je v místnosti. A to nám ještě pozavírali v té maličké učebně okna.

Zatímco jsme se tak dusili ve vlastní šťávě, já pomalu pokračovala v testu. Některé otázky jsem označila za ty, které nemám šanci rozřešit, jiné mi přišly naopak opravdu vtipně jednoduché. Někde hluboko jsem si namlouvala, že vím, že ne každý je na tom lépe jako já, že budu mít určitě šanci projít. A vím, jak pracuje nervozita. Na tu jsem u ostatních hodně spoléhala. Přiznávám, že dozorce jsem absolutně ignorovala, i když neustále procházel kolem mě. Tohle už jsem zažila nejen u přijímaček, ale i u zkoušek... Takže, smůla, tohle na mě neplatí. (Leda by to byl W-sensei. To bych s křikem vyběhla z místnosti.)

Oznámili nám konec testu. Nakonec jsem zaškrtala docela dost políček, což jsem nečekala - se svou (ne)schopností chápat některé situace a příklady. Otázkou ale bylo, zda něco z nich bylo aspoň správně. To jsem se dozvěděla o pár dní později. A můj jediný pokus o VŠ tohoto roku byl - úspěšný. A kupodivu jsem nedopadla špatně.

Teď však takové srovnání oněch 3 druhů TSP pro filosofické fakulty různých VŠ:
UP TSP - neskutečné nervy, aula FF, mnoho lidí, časomíra promítaná na plátno. Otázky se mi zdály těžké, ale byla jsem na ně aspoň trochu připravená z minulých testů, které byly k dispozici pro procvičování. Tedy myslela jsem si to. Ovšem realita byla o mnohem strašidelnější a nesrovnatelně těžší. Tuším však, že zde nebyly logické otázky typu - jsou osoby J., Z., U. a jejich přátelé X., S., M.. Tyto osoby se rozhodly zdolat kopec v takovém pořadí, že J. šel s M., Z. nešel s mužem, s kým šel U.? Tyto typy otázek jsou opravdu časově vyčerpávající. Proto byl TSP roku 2013 (nevím, která verze) asi nejjednodušší ze všech 3..

SU SCIO - Scia jsou v diskuzích stále zmiňovaným tématem. Hodně vysokých škol je jednoduše odmítá, že jsou údajně nevhodná pro posuzování uchazečových myšlenkových a vědomostních schopností. Mé shrnutí je asi takové, že jde o předraženou záležitost, která se výrazněji neliší od TSP na UP a ani na MUNI. Až na to, že jsem se setkala s verzí, kde bylo mnoho zmíněných příkladů výše - asi dva nebo tři. K tomu byl celý otázkový sešit rozdělen do několika oddílů, které bylo možné otevřít až po ohlášení dozorčích. Člověk akorát o to více stresuje. Lehce těžší než TSP UP.

MU TSP - Co nebylo těžké u TSP UP a Scií, to bylo těžké na MU TSP. Mnoho otázek jsem opravdu byla nucena vzdát, šly naprosto mimo mě - hlavně matematické úkoly. Věřím, že pokud se někdo učil nebo chápe principy, jak řešit takové příklady, byl za vodou. Potom tady byla část všeobecných znalostí. Za otázku, čím jsou typické oslavy čínského Nového roku, na kterou jsem u testu neodpověděla, i když odpověď znám, bych si nejraději nafackovala. Dále se na TSP strhávaly body za špatné odpovědi, což mohlo značně zamíchat celým výsledkem. MU TSP je pro mě zatím nejtěžší TSP, který jsem skládala. Doufám, že už v budoucnu žádný další zkoušet nebudu. A ještě prozradím, že pár let dozadu jsem viděla tento TSP jako soubor šílených čísel, zlomků a procent, který bych v životě nechtěla vypracovávat. No vidíte, kam jsem to dotáhla. Stačilo se možná trochu soustředit a chtít.

Celkově jsem si užila celý den v Brně jako velice příjemný, jelikož mě doprovázel přítel. Byl mi velkou oporou. A Brno jako město je opravdu parádní. A už je to tak, že v něm budu nějakou dobu pobývat a hlavně - STUDOVAT! Díky Bohu za tu šanci.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama